Po katastrofie lotniczej z 10 kwietnia 2010, w której zginęło 96, pod Pałacem Prezydenckim w symbolicznym geście został ustawiony krzyż który zjednoczył wszystkich Polaków pogrążonych w żałobie narodowej.

Jednak ten sam krzyż już miesiąc później zamiast jednoczyć Polaków doprowadził do podziału na:

„Obrońców Krzyża”, którzy chcąc upamiętnienia ofiar katastrofy lotniczej bronią miejsca gdzie krzyż stoi i samego symbolu wkraczając na ścieżkę fanatyzmu religijnego;

Przeciwników krzyża – Ci z kolei twierdzą że miejsce krzyża jest w kościele.

Jedni i drudzy pragną upamiętnienia ofiar przez tablice pamiątkową lub pomnik – i znów różnica zdań.

Rząd w porozumieniu z przedstawicielami kościoła i harcerzami zdecydował o przeniesieniu krzyża do kościoła św. Anny i na decyzjach się skończyło. Przeniesienie krzyża nie doszło do skutku dzięki fanatykom religijnym. Kilka dni później zniesmaczeni (jak sądzę) młodzi ludzie zrobili pokojową manifestacje pod krzyżem.

Tablica której oczekiwano pojawiła się niespodziewanie i tylko najbardziej wścibscy dziennikarze zdołali fakt odsłonięcia uchwycić na taśmie, na której słychać okrzyki „Hańba!”. Rozumiem władze, że odsłonięcie odbyło się po cichu, w końcu koszty ochrony krzyża i ludzi pod nim koczujących cały czas rosną.

Nikogo w Warszawie na pewno nie dziwi fakt wzrostu przestępczości, w końcu ochrona  ludzi pod pałacem prezydenckim jest najważniejsza. Nawet tych wandali, co tablice fekaliami obrzucili.

Miejsce krzyża jest w kościele i z tą opinią się zgadzam!

Pomysł pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego w miejsce krzyża uważam za niedorzeczny, do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy rządowego samolotu TU-154 pod Smoleńskiem. A na wyniki dochodzenia w tej sprawie poczekam cierpliwie (nie jak podburzają media), dam śledczym czas, biorąc pod uwagą że toczą się dwa odrębne śledztwa,  po stronie Rosyjskiej i Polskiej. A wyniki i tak częściowo zostaną ujawnione zapewne w granicach roku od tej tragedii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *