„ROTA” Marii Konopnickiej

Po raz pierwszy opublikowana 1908 r. jest przez większość polaków traktowana jak drugi hymn narodowy, ale… w dzisiejszych czasach interpretacja poszczególnych jej zwrotek nabiera nowego znaczenia.

Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród.
Nie damy pogrześć mowy.
Polski my naród, polski lud,
Królewski szczep piastowy.
Nie damy, by nas gnębił wróg.

Tak nam dopomóż Bóg!


Zobacz więcej

Niewiedza ?

Mówią „ucz się ucz, wiedza to potęgi klucz” – to niestety jest prawda. Większość młodych polaków, która zakończyła swoją edukację na egzaminie maturalnym posiada spore pokłady teoretycznej wiedzy, a to czy uda im się tę wiedzę wykorzystać zależy tylko od nich. Polacy ze średnim wykształceniem znają historię prawie całej europy, podstawowe zwyczaje w poszczególnych krajach panujące i kilka podstawowych wulgaryzmów w każdym języku.

Dla porównania Brytyjczyk zna tylko język ojczysty, ma mgliste pojęcie co do stolic poszczególnych krajów europy, prędzej wymieni amerykańskich prezydentów. Najzabawniejsze są sytuację jak obmawiają między sobą jakiegoś obcokrajowca, przekonani że nikt ich nie rozumie (Drodzy Brytyjczycy, to że seplenicie nie znaczy, że was nie rozumiemy – czasami aż za dobrze!).

W jednej i drugiej nacji istnieją wyjątki lecz one tylko potwierdzają moją teorię.

Brytyjczycy również wychodzą z założenia, że jak ktoś nie mówi w ich języku to również go nie rozumie – i tu kolejny błąd. Wielu polaków rozumie język angielski, ale przyjeżdżając do Wielkiej Brytanii łapią blokadę i nie mówią – co z zasady mija z czasem.

Mówi się: „niewiedza jest błogosławieństwem” – owszem, ale tylko w przypadku żywności to się sprawdza, w kontaktach między ludźmi już nie.

Należy zwracać uwagę na to co się mówi, bo nigdy nie wiadomo kto słucha.

Walka o Krzyż?

Po katastrofie lotniczej z 10 kwietnia 2010, w której zginęło 96, pod Pałacem Prezydenckim w symbolicznym geście został ustawiony krzyż który zjednoczył wszystkich Polaków pogrążonych w żałobie narodowej.

Jednak ten sam krzyż już miesiąc później zamiast jednoczyć Polaków doprowadził do podziału na:

„Obrońców Krzyża”, którzy chcąc upamiętnienia ofiar katastrofy lotniczej bronią miejsca gdzie krzyż stoi i samego symbolu wkraczając na ścieżkę fanatyzmu religijnego;

Przeciwników krzyża – Ci z kolei twierdzą że miejsce krzyża jest w kościele.

Jedni i drudzy pragną upamiętnienia ofiar przez tablice pamiątkową lub pomnik – i znów różnica zdań.

Zobacz więcej

Co z tą Polską ?

Mając mniej niż dziesięć lat  młody człowiek uczył się wierszyka:

„- Kto ty jesteś?
– Polak mały.
– Jaki znak twój?
– Orzeł biały.
– Gdzie ty mieszkasz?
– Między swemi.
– W jakim kraju?
– W polskiej ziemi.
– Czem ta ziemia?
– Mą Ojczyzną.
– Czem zdobyta?
– Krwią i blizną.
– Czy ją kochasz?
– Kocham szczerze.
– A w co wierzysz?
– W Polskę wierzę.
– Coś ty dla niej?
– Wdzięczne dziecię.
– Coś jej winien?
– Oddać życie. „

Dziś poważnie się zastanawiam czy przekazywać go następnym pokoleniom, jeśli chodzi o historię to tak jeśli chodzi o pytanie „A w co wierzysz – W Polskę wierzę.”  tego już nie jestem taka pewna.

Zobacz więcej